Komentarze: 0
Tradycje Świąt Wielkanocnych.
Świętowanie Wielkiej Nocy rozpoczynamy już tydzień przed Wielką Niedzielą. Obchodzimy wtedy Niedzielę Palmową – zwaną kiedyś wierzbną lub kwietną. Do kościoła przychodzi się z palemką. Dawniej robiono je własnoręcznie w domu z kwiatów, gałązek bukszpanów, papieru, bibuły, sznurków, piórków itp. Obecnie można kupić palmy w sklepach czy przed kościołem, sprzedawane są w różnych rozmiarach oraz wszystkich kolorach tęczy. Poświęconej palemce przypisywano magiczne właściwości, dlatego zanoszono ją do domów, by zapewniała rodzinie szczęście
Święcenie pokarmów
Zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę uchował się, aż po dziś dzień. Ma on korzenie pogańskie, ale został uświęcony przez Kościół. Dzisiaj święcimy w Kościele tylko symboliczne pokarmy, które mieszczą się w niewielkim, zazwyczaj wiklinowym koszyku. Pięknie przystrojona święconka musiała być ozdobiona haftowaną serwetką i zawierać w sobie smakołyki, które znajdą się potem na wielkanocnym stole.
Do koszyczka wkładamy:
- Chleb symbolizuje ciało Chrystusa
- baranka symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa ( baranek może być wykonany np. z masła, czekolady czy masy cukrowej)
- Jajka symbolizują odradzające się życie
- Kiełbasa i wędliny symbolizują dostatek, płodność i zdrowie
- Ser oznacza przyjaźń między człowiekiem a zwierzętami domowymi
- Sól symbolizuje oczyszczenie domostwa od złego oraz istota prawdy,
- Ciasto symbolizuje umiejętności i doskonałości
- Chrzan symbolizuje siłę fizyczną i krzepę
- Masło symbolizuje dobrobyt
Mam nadzieję, że w tym roku to Ty pomożesz stworzyć koszyczek Wielkanocny u siebie w domu!
Trzymam kciuki, że zapamiętasz, co musi się w nim znaleźć. W razie problemu spójrz jeszcze raz na bloga i sobie przypomnij!